Send Your CALL or Congress to fasticongressuum@gmail.com

Identity, Diversity & Contact, from the Southern Balkans to Xinjiang, from the Palaeolithic to Alexander (The International Congress ICE 1) -16-17-18/04/2019, Bruxelles (Belgium)

08.07.2018

 

go to CALL FOR PAPERS

 

Together with the creation of five series dedicated to the archaeology and history of a region spanning from the Southern Balkans and the Eastern Mediterranean, via the Near and Middle East, the Persian Gulf, and the Caucasus, to Central Asia, Pakistan, and Xinjiang, with the aims of cutting not just across geographical and chronological borders, but also those between disciplines, and encouraging new collaborations between different scholarly communities, the Editors of The East Collection — ARATTA, ARAXES, LEMA, OXUS, SUBARTU — Henri-Paul Francfort (Académie des Inscriptions et Belles Lettres, Paris), Hermann Genz (American University Beirut), Marc Lebeau (European Centre for Upper Mesopotamian Studies, Brussels), Holly Pittman (University of Pennsylvania) & Elena Rova (Ca’ Foscari University, Venice), the Organizing Committee (Jean Bourgeois, Nicolas Cauwe, Eric Gubel, Marc Lebeau, Marcel Otte & Bruno Overlaet), the Royal Museums of Art & History, Brussels, and Brepols Publishers, are pleased to invite you to a 3-day International Congress ‘ICE 1 – The East’, in Brussels, Royal Museums of Art & History, April 16-18, 2019.

 

 

FECHA /DATE/DATA: 16-17-18/04/2019

 

LUGAR/LOCATION/LUOGO: Royal Museums of Art & History (Bruxelles, Belgium)


ORGANIZADOR/ORGANIZER/ORGANIZZATORE: Jean Bourgeois; Nicolas Cauwe; Eric Gubel; Marc Lebeau; Marcel Otte; Bruno Overlaet

 

INFO: marclebeau@skynet.be

 

INSCRIPCIÓN/REGISTRATION/REGISTRAZIONE: gratis / free / gratuito [email as soon as possible to: marclebeau@skynet.be ]

 

PROGRAMA/PROGRAM/PROGRAMMA:

 

Day 1 Tuesday, April 16th, 2019

 

09h45 — 10h30 Welcome of the guests and attendees, Registration, Meal tickets & Information Desk. Coffee & Biscuits.

 

10h30 —11h10 Welcoming speeches.

 

10h30 A. De Poorter, Director of the RMAH: Welcoming speech.

 

10h40 E. Gubel, Ret. Senior Keeper, Antiquity Dept.: Invitation to visit the collections & practical details.

 

10h50 M. Lebeau, Aims of The East Collection and Purpose of the Congress.

 

11h00 Address by P. De Jongh, Managing Director, Brepols Publishers.

 

11h10 — 12h10 Chair: M. Otte. Key lectures - Janusz K. Kozlowski & Malgorzata Kaczanowska (Jagiellonian University Kraków) Transaegean vs transadriatic contacts in the Mesolithic and Early Neolithic - Irene Winter (Harvard University) Views of the Caucasus from an Iranian Perspective: Archaeological Evidence for the Movement of Peoples (Godin Tepe) vs. Cultural Contact (Hasanlu) - Winfried Orthmann (Martin-Luther-Universität Halle-Wittenberg) Hittites and Neo-Hittites in Northern Syria : new perspectives for their interrelations

 

12h15 — 13h45 Lunch.

 

13h45 — 15h15 Session 1 — OXUS Domain, chaired by H.-P. Francfort.

 

13h45 – 14h10 Y. Nishiaki (The University Museum, The University of Tokyo) The Palaeolithic diffusion of pressure technology from the Far East to the Near East

 

14h10 – 14h35 T. Larsen Høisæter (University of Bergen) A Road of Evils, Demons and Hot Winds. On the Problem of Travel along the Ancient Silk Routes and the Case of the Krorainan "Arivaga"

 

14h35 – 15h00 C. Debaine (CNRS – UMR 7041 Archéologies et Sciences de l’Antiquité)

 

15h00 — 16h15 Session 2 — OXUS Domain, chaired by J. Bourgeois.

 

15h00 – 15h25 F. Brunet (CNRS – UMR 7041 Archéologies et Sciences de l’Antiquité) The neolithisation of Central Asia: cultural identities and long-distance interactions

 

15h25 – 15h50 K. Linduff & K Rubinson (University of Pittsburgh / ISAW, NewYork University), read by H.-P. Francfort Pazyryk in its Landscape Setting: The Materials and Materiality of Cultural Contact

 

15h50 – 16h15 Alison Betts (University of Sydney) When East and West First Met: The nature of cultural and technological transmissions at the dawn of the Silk Roads

 

16h15 — 16h45 Coffee Break.

 

16h45 — 18h00 Session 3 — ARATTA Domain, chaired by B. Overlaet.

 

16h45 – 17h10 E. Ascalone(University of Göttingen) Weighing Systems at Shahr-i Sokhta.The Historical Meaning of Metrological Systems in the Development of Eastern Iran Complex Societies in III Millennium BC.

 

17h10 – 17h35 B. Mutin & O. Garazhian (Harvard University, CNRS, University of Neyshabur) Reinvestigating the Neolithic Period in Southeastern Iran and the Indo-Iranian Borderlands: Results from Recent Field Research in Darestan, Iran

 

17h35 – 18h00 V. Bartash (Ludwig-MaximiliIans Universität Munchen) Human Trafficking and Political Networks in Babylonia and the Gulf, 2450 BCE

 

Day 2 W ednesday, April 17th, 2019

 

09h45 — 11h00 Session 4 — ARAXES Domain, chaired by E. Rova.

 

09h45 – 10h10 R. Badalyan (Institute of Archaeology and Ethnography, National Academy of Science, Yerevan) From Homogeneity to Heterogeneity: An Overview of Armenia's Kura-Araxes Culture

 

10h10 – 10h35 B. Perello, I. Kalantaryan, K. Azatyan, O. Barge, A. Creuzieux & R. Hovsepyan (CNRS, UMR 5133 Archéorient, Lyon, Institute of Archaeology and Ethnography, Yerevan, Service Archéologique de la Ville de Lyon) The “agglomerated cells” of the Aragats region: new perspectives from the Arteni excavations

 

10h35 – 11h00 F. Bertoldi, R. Mkrtchyan, A. Piliposyan, H. Simonyan (Università Ca' Foscari, Venezia, Yerevan State University, Armenian State Pedagogical University, Yerevan State University) Human remains from the necropolis of Hatsarat (Armenia) dated to Late bronze - Iron Age: anthropological and paleopathological analysis

 

11h00 — 11h30 Coffee Break.

 

11h30 — 12h45 Session 5 — ARAXES Domain, chaired by J. K. Kozlowski.

 

11h30 – 11h55 N. Gadirova-Ateshi (Khazar University, Baku) European Archaeology: 190 years of globalisation of Caucasian archaeology

 

11h55– 12h20 N. Laneri (School of Religious Studies, CAMNES, Florence) The Kura-Araxes funerary landscape of western Azerbaijan: The first preliminary data from the Ganja Region Kurgan Archaeological Project (GaRKAP)

 

12h20 – 12h45 M. Poulmarc’h, E. Herrscher & B. Helwing (Archéorient, UMR 5133-CNRS, Université d'Aix-Marseille, University of Sydney) Chalcolithic human behavior in Azerbaijan

 

12h45 — 12h55 Group photo.

 

12h55 — 14h25 Lunch.

 

14h25 — 15h40 Session 6 — ARAXES Domain, chaired by N. Cauwe.

 

14h25 – 14h50 E. Herrscher (Aix-Marseille Université-CNRS) Human dietary breadth at the Early Bronze Age across the Southern Caucasus: First insights from stable isotope analysis

 

14h50 – 15h15 V. Dall’Armelina (Università Ca'Foscari, Venezia) The Crown of Death. Diadems with repoussé decoration in Early Bronze Age

 

15h15 – 15h40 A. Özfirat (Mardin Artuklu Üniversitesi) Fortified Kura-Araxes Settlements in the highland of Eastern Anatolia: Lake Van Basin and Mt Ağrı

 

15h40 — 16h10 Coffee break.

 

16h10 — 17h00 Session 7 — ARAXES Domain, chaired by J. K. Kozlowski.

 

16h10 – 16h35 M. Ișıklı (Atatürk University) Were the societies of mountainous highland of Eastern Anatolia egaltarian ?

 

16h35 – 17h00 S. Kaymakçı (Erzincan Binali Yılldırım University) II. Millennium BC road transitions that connect coastal area of Giresun to Kelkit basin

 

20h00 — 23h00 Buffet Reception at the European Centre for Upper Mesopotamian Studies, hosted by M.-E. Sténuit & M. Lebeau. Address : 41 Boulevard Auguste Reyers (7th floor), B-1030 Brussels, tel. : 02.7338448.

 

Day 3 Thursday, April 18th, 2019

 

09h45 — 11h25 Session 8— SUBARTU Domain, chaired by M. Lebeau.

 

09h45 – 10h10 A. Kharobi (University of Bournemouth) All who have died are equal: social and ideological differentiation of burials from the Middle Bronze age city of Urkesh

 

10h10 – 10h35 A. Pruß (Universität Johannes Gutenberg Mainz) Figurines with Coffee-bean-eyes from the Khabur and beyond: significance of an iconographic detail

 

10h35 – 11h00 A. Tomé, R. Cabral & S. Renette (Universidade de Coimbra, University of Pennsylvania) Kani Shaie: A local center within the changing interaction spheres of the Late Chalcolithic and Early Bronze Age

 

11h00– 11h25 J. S. Baldi & M. Zingarello (IFPO, Beirut & Université de Strasbourg) A ceramic tale of three "okumenai" from the Qara Dag area (Iraqi Kurdistan)

 

11h25 — 11h45 Coffee Break.

 

11h45 — 13h00 Session 9 — SUBARTU Domain, chaired by W. Orthmann

 

11h45 – 12h10 J. Bach (University of Helsinki) Of People and Sheeple. On the literary evolution of narrative elements pertaining to agricultural imagery in Middle Assyrian royal narrative texts

 

12h10 – 12h35 P. M. Creamer (University of Pennsylvania) Provincial Identity via Middle Assyrian Mortuary Material

 

12h35 – 13h00 G. Bunnens (Université de Liège) Do you speak Luwian ? No, I speak Aramaic

 

13h00 — 14h20 Lunch.

 

14h20 — 15h35 Session 10 — LEMA Domain, chaired by H. Genz.

 

14h20 – 14h45 F. Abazoğlu (Istanbul University) Dark Age archaeology of Halys Basin

 

14h45 – 15h10 Ș. Dönmez & M. Saba (Istanbul University) Oluz Höyük: Persian (Achaemenid) Settlement in North-Central Anatolia

 

15h10 – 15h35 M.- G. Biga (Università La Sapienza, Roma) The Role of Syria in the Inter-Regional Exchanges in the Second Half of the Third Millennium BC

 

15h35 — 15h55 Coffee Break.

 

15h55 — 16h45 Session 11— LEMA Domain, chaired by I. Winter.

 

15h55 – 16h20 O. Kouka (University of Cyprus) Emerging Complexity: The East Aegean/Western Anatolia and Crete in the Aegean Middle Bronze Age (ca. 2000- 1700 BCE)

 

16h20 – 16h45 H. Genz (American University Beirut) Near Eastern Cylinder Seals in the Early Bronze Age Aegean: New Evidence from the Northern Levantine Coast

 

16h45 – 17h00 Concluding Remarks. 20h00 Closing Dinner at Grand-Place, Brussels, Restaurant « La Rose Blanche ».

 

 

Please reload

categorías / tags / categorie

Please reload

Fasti Congressuum is licensed under a Creative Commons Reconocimiento-NoComercial-CompartirIgual 4.0 Internacional License
© 2014 by Fasti Congressuum. Proudly created by M. Cristina de la Escosura